Vlastny text. Pozrite si krajina kesu
Kľúčovým faktorom rozvoja je podpora udržateľného ekonomického rastu, tvorby pracovných miest, ako aj podpora mobilizácie domácich zdrojov a podnikania. Aj preto je zapájanie súkromného sektora nevyhnutnou podmienkou úspešnosti rozvojových aktivít. Zároveň sa tým posilňuje socio-ekonomický rozvoj miestneho obyvateľstva (pracovné miesta, budovanie kapacít, efektívne zapájanie sa do globálnych hodnotových reťazcov, dostupnosť základných tovarov a služieb) a mobilizujú sa súkromné finančné zdroje na napĺňanie cieľov udržateľného rozvoja. Prirodzeným záujmom MZVEZ SR je preto hľadanie synergie medzi rozvojovými cieľmi slovenskej ODA a podnikateľskými cieľmi slovenských firiem, osobitne malých a stredných podnikov, v rozvojových krajinách.
Za účelom efektívneho zapájania podnikateľského sektora do rozvojovej spolupráce SR je vytvorený osobitný Program podnikateľských partnerstiev ktorého cieľom je:
Z charakteru a podstaty rozvojovej spolupráce vyplýva, že priama podpora exportu je z programu vylúčená. Program je realizovaný prostredníctvom výziev vyhlasovaných SAMRS pre všetky rozvojové krajiny podľa definície OECD/DAC a vo všetkých sektoroch.
Program poskytuje podporu v dvoch fázach:
Prioritizované budú projekty, ktoré preukážu potenciál mobilizácie finančných zdrojov súkromného sektora.
Zadanie zákazky
Predstavuje nástroj, v rámci ktorého je možné podporiť zapájanie súkromného sektora do rozvojovej spolupráce SR.
Zvyšovanie informovanosti a budovanie kapacít
Zapájanie súkromného sektora do rozvojových aktivít SR môže byť úspešné len vtedy, ak je o možnostiach ODA SR, medzinárodných finančných inštitúcií a rozvojových organizácií, ako aj finančných nástrojov EÚ riadne a pravidelne informovaný a je mu v tejto súvislosti poskytnutá podpora. Za týmto účelom bol už v roku 2015 v spolupráci s UNDP spustený program Rozvojmajstri, zameraný na podporu uplatnenia slovenských podnikateľov vo verejných súťažiach medzinárodných finančných inštitúcií. Zároveň podporuje pochopenie cieľov udržateľného rozvoja a rozvojového aspektu podnikateľských aktivít. Zvyšovanie informovanosti bude koordinované aj s podnikateľskými zväzmi, združeniami a asociáciami, ako aj mimovládnym sektorom s cieľom oslovenia čo najširšieho okruhu subjektov. Za týmto účelom využíva MZVaEZ SR aj portál „Podnikajme v zahraničí“.
Prostredníctvom nadstavbových školení MZVEZ SR zvyšuje kapacity ekonomických diplomatov za účelom podpory aktivít a rozvojového vplyvu slovenských podnikateľských subjektov v rozvojových krajinách.
Medzi základné sektorové priority na rozvojové aktivity slovenských podnikateľských subjektov patria:
Ing. Jakub Šimekprojektový a finančný manažérProgram podnikateľských partnerstiev,Afganistan a projekty humanitárnej pomoci COVID-19jakub.simek@slovakaid.sktel.: +421-2-5978-2604